אפוטרופסות

אפוטרופסות וייפוי כוח מתמשך

כל אדם אוהב לשלוט על חייו ולהחליט בעצמו כיצד לפעול, כל עוד הוא מסוגל לדאוג לעניינו, בריאותו ולרכושו. לצערנו ישנם מצבים בהם אדם אינו מסוגל לדאוג לעניינו, לרכושו ולבריאותו אף על פי שהוא בוגר, החוק מסדיר אפשרות כי קרוב משפחה יהיה ממונה על אותו בן אדם, ובכך ידאג לרכושו, עניינו ובריאותו. ככל שמדובר באדם בוגר וצעיר המסוגל להביע את עמדתו אזי שבית המשפט יתיר לו להשמיע את עמדתו. ככל שמדובר באדם סיעודי אשר אינו מסוגל לדאוג לעניינו ועמדתו לא יכולה להישמע, ועל פי המלצה מטעם רופא המומחה בפסיכוגריאטריה כי אדם זה אינו מסוגל לדאוג לעניינו, אזי שימונה לו אפוטרופוס. ככל והמועמדים לתפקיד האפוטרופוס אינם מסתדרים בניהם, בית משפט ימנה אפוטרופוס צד ג'.

ייפוי כוח מתמשך

כפי שדנו בנושא הקודם, האדם אוהב לשלוט ולהחליט על חייו, לפני תיקון חוק האפוטרופסות לא היה ניתן לקבוע מראש מי יהיה הממונה על אדם כאשר יאבד את כשרותו. החוק היום מסדיר את האפשרות למנות ממונה אשר ידאג לעניינו, רכושו, בריאותו והארכת חייו של הממנה. מצב זה למעשה מונע אפשרות עתידית של מלחמות בין המעוניינים להתמנות ו/או למנוע מצב בו יורה בית משפט על מינוי כל ממונה חיצוני.

כיום לאור תיקון חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות מומלץ לערוך ייפוי כוח מתמשך כבר בגיל צעיר כדי לקבוע מי יטפל באדם כאשר אינו יהיה מסוגל לדאוג לעניינו. מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני משפחה בנושא זה

צרו קשר לכל שאלה

גלילה לראש העמוד
WhatsApp chat
דילוג לתוכן