הסדר מותנה, מהו?

במאמר זה נסביר מהו הסדר מותנה תוך מתן דוגמאות

בשבוע שעבר פנה למשרדנו א' עם כתב אישום בידו בעבירת גניבה. א' בחור נורמטיבי נעדר עבר פלילי. סיפר לי כי טרם הגשת כתב האישום בעניינו, פנו אליו מהמשטרה לשם עריכת הסדר מותנה. א' שלא הבין מזה הסדר ועוד מותנה, סירב להצעת השוטר, וכעבור חודש נשלח אליו בדואר כתב אישום עם זימון לדיון בבית המשפט.

תיקון 66+68 לחוק סדר הדין הפלילי הוליד את המונח "הסדר מותנה". מדובר למעשה בסגירת תיק פלילי מכוח עילה שנקראת הסדר מותנה. הסדר זה הוא הסכם משפטי שנחתם בין רשויות התביעה השונות של מדינת ישראל (פרקליטות והתביעה המשטרתית) לבין החשוד.

חשוב לדעת כי לא כל תיק יכול להיסגר מכוח עילה זאת, הואיל והמחוקק קבע שורת פרמטרים הן ביחס לחשוד והן ביחס לעבירה. דוג' על החשוד להיות נעדר עבר פלילי בחמש השנים האחרונות ועליו להודות בביצוע העבירה, ובמידת הצורך לקבל על עצמו עונש. ביחס לעבירה, המחוקק קבע כי רק בעבירות מסוג עוון (מדובר ברשימה מצומצמת של עבירות) ניתן לסגור תיק מכוח עילת הסדר מותנה.

כיום ניתן להיכנס להליך זה בשתי דרכים, הראשונה, כאשר חשוד נורמטיבי נחקר במשטרה, ולאחר מכאן הוא מוזמן אל יחידת ההסדר המותנה. השנייה, לאחר שהוגש כתב אישום, הנאשם באמצעות סנגורו יכול לבקש לבחון את התיק, ולהעבירו למסלול הסדר מותנה.

באשר ל-א'  התיק שלו נסגר בהסדר מותנה- משרדנו עוסק בליווי חשודים ונאשמים לאורך כל שלבי ההליך הפלילי, קיבלת זימון לבית משפט, צור עוד היום קשר עם משרדנו!

 

צרו קשר לכל שאלה

גלילה לראש העמוד
WhatsApp chat
דילוג לתוכן